درباره تفلیس

تصاویر شهر تفلیس

شهر سنگی اوپلیستیخه

بزرگترین شهر سنگی جهان در فاصله ده کیلومتری شهر گوری در گرجستان قرار دارد و نام آن شهر سنگی اوپلیستسیخه ( Stone City Uplistsikhe ) است.اوپلیستسیخه در تلفظ گرجی به معنای ” معبد خدایان ” است.شهر سنگی اوپلیستیخه یکی از مهمترین آثار باقی مانده از دین پیکانیزم می باشد که قدمت و اهمیت این شهر در نوشته‌ های مربوط به قرون وسطی در گرجستان ذکر شده است و نیز پیدایش آن را به اوپْلُسْ نوهٔ کارْتْلُسْ نسبت می‌دهند.

تفلیس (سوغات)

سوغات گرجستان : انواع مجسمه های فلزی و چوبی، انواع ظروف سفال

کلیسای بر فراز ابرها

بنای این کلیسا حدودا بین قرن ششم و هشتم میلادی ساخته شده و یک راهب گرجی ، ۲۰ سال در آن زندگی می کرده است. هیچکس نمی داند که راهبان چگونه از ستون ، بالا رفته اند یا چگونه مصالح ساختمانی را به بالای ستون حمل کرده اند ، چرا که انجام این کار در حال حاضر دشوار است ، چه رسد به بیش از هزار سال پیش انجام پذیرفته باشد. اززمان ترمیم بنا، یک راهب گرجی کلیسای ارتدوکس، در بالای این اثر تاریخی، زندگی می کند. همه ی افراد به جز خانم ها می توانند از این مکان، بازدید کنند. چرا که طبق سنت خانم ها مجاز به بالا رفتن از این ستون و یا بازدید از کلیسا، نیستند.

تفلیس (رستوران)

کافه رستوران گابریادزه | Gabriadze Cafe سبک منو : غذاهای اروپایی، اروپای شرقی، سبک ارزیابی هزینه : مناسب وعده : صبحانه، صبحانه دیروقت، ناهار، شام، شام دیروقت کافه رستوران گابریادزه محیطی دنج، دوستانه و رنگین دارد که برای گذران چند ساعت در کنار دوستان و یا ساعاتی عاشقانه در کنار همسرتان، مکان مناسبی است. فضای این کافه به قدری دوستانه است که دلتان نمی آید خیلی زود از آن خارج شوید. این کافه در واقع کافه رستوران تئاتر گابریادزه تفلیس است که پس از دیدن نمایش، موقعیت مناسبی برای صرف غذا در این جاست. ساعات سرو غذا: ۱۲ تا ۲۳:۳۰ آدرس: گرجستان، تفلیس، جنب تئاتر گابریادزه، خیابان شاوتلی ۱۲ Address: ۱۲ Shavteli Street | Next to Gabriadze Theater, Tbilisi, Georgia

(آکوا پارک) پارک آبی

آکوا پارک تفلیس که پارک ابی جدید ساخت می باشد و نسبت په پارک ابی دیگر تفلیس از امکانات بیشتری برخردار می باشد.در این پارک ابی خدماتی از پس از ورودی خدماتی از قبیل استرخهای پارک ابی تفلیس و سرسره های اکوا پارک تفلیس برای رزرو کنندگان این پارک آبی رایگان می باشد.و استخر بزرگسالها و استخر کودکان نیز در حال خدمات رسانی مب باشد. قیمت پارک آبی تفلیس هم نسبت به جاهای دیگر مناسب تر است.مانند دبی یا آنتالیا- در این پارک ابی استخر تا دو متر برای بزرگ سالها محیا می باشد. پارک آبی گرجستان در شهر تفلیس در سال 2007 میلادی شروع به کار کرده است. آدرس پارک آبی تفلیس گرجستان: Vakhtang Ninua St, Tbilisi 0103, Georgia 3 تلفن پارک آبی تفلیس گرجستان : 00995322697100

پل صلح تفلیس (Bridge of Peace)

پل صلح (the bridge of peace) یکی از جاهای دیدنی تفلیس در گرجستان و یک پل پیاده‌رو بر روی رود کر در تفلیس می باشد. پل صلح در تفلیس ، دو طرف شهر را که توسط رود کورا دو قسمت شده به هم وصل میکند به همین منظور شورای شهر تفلیس گرجستان در اوایل سال ۲۰۱۰ سفارش ساخت سازه‌ای به‌منظور اتصال بخش‌های قدیمی و جدید شهر تفلیس را به یک طراح و آرشیتکت برجسته ایتالیایی نهایی کرد و در ماه می همان سال مراسم رسمی افتتاحیه «پل صلح» بر فراز رودخانه کورا برگزار گردید.

دریاچه لیسی (Lisi Lake)

دریاچه لیسی از شمال غربی تا جنوب شرقی شهر گسترش پیدا کرده است. این دریاچه از سال ۱۹۵۳ مورد استفاده واقع شده است. طول آن ۸.75 کیلومتر ، حداکثر عرض آن۸۵. ۱دریاچه از باران، برف و آبهای زیر زمینی تامین میشود. در بهار حداکثر مقدار و در پاییز حداقل مقدار آب را دارد. حداکثر دمای آب آن در تابستان به ۲۸ درجه سانتیگراد میرسد. آب دریاچه تا حدودی شور است. ۲۶۹۵ میلی گرم در لیتر املاح دارد. از این دریاچه جهت پرورش ماهی استفاده میشود و در تابستان مردم تفلیس جهت ماهیگیری و استراحت و شنا به کنار این دریاچه می آیند.

شهر سیقناقی 'v[sjhk (Signagi)

شهر قدیمی و توریستی سیقناقی در 120 کیلومتری جنوب شهر تفلیس در منطقه کاختی واقع شده است. قدمت این شهر به عصر حجر بر میگردد که البته در آن زمان اسم این شهر هرتی بوده است و از قرن 15 به بعد کیزیکی نامیده شده تا اینکه هراکلیوس دوم یا ایراکلی در سال 1762 با ساخت استحکامات دفاعی این شهر را در برابر هجوم داغستانیهای مهاجم محافظت نمود. بر اساس سرشماری 1770 کل جمعیت سیقناقی متشکل از 100 خانواده بوده که اغلب از تاجران یا صنعتگران بوده اند. پس از فروپاشی جماهیر شوروی در دسامبر 1991 گرجستان به عنوان یک جمهوری تازه استقلال یافته دچار مشکلات عدیده ای شد وبالطبع سیقناقی رو هم تحت تاثیر قرار داد ولی با روی کار آمدن دولت جدید و با حمایتهای سازمانهای بین المللی این شهر چهره زیبایی به خود پیدا کرد و هم اکنون یکی از زیباترین شهرهای توریستی گرجستان به شمار می رود.

کلیسای جامع تثلیث

کلیسای جامع تثلیث مقدس تفلیس (Holy Trinity Cathedral) که معمولا به عنوان سامبا (Sameba ) شناخته شده. کلیسای جامع ارتدوکس گرجستان واقع در تفلیس، تور گرجستان است.بنا کلیسا بین سال های 1995 و 2004ساخته شده است. سبک معماری کلیسا بیشتر شبیه سبک سنتی معماری گرجستان است و نشانه هایی از سبک معماری دوره بیزانس هم در آن دیده میشود.کلیسای جامع تثلیث معروف به سامِبا (به معنای تثلیث) کلیسای اصلی ارتدکس گرجی است که در شهر تفلیس، پایتخت گرجستان قرار دارد.

محله حمام ها تفلیس

این محله که بین مردم شهر تفلیس ، به محله حمامها (Sulphur Baths) معروف می باشد در کرانه راست رودخانه کورا واقع شده و جزو یکی از پرطرفدارترین مناطق دیدنی گرجستان به شمار می آید و علت ساخت این حمامها در این منطقه بر می گردد به وجود چشمه های آب گرم طبیعی که در این منطقه به وفور یافت می شده است . بر اساس افسانه ها پادشاه کارتل (نام قدیمی پادشاهی گرجستان) یعنی واختانگ گرگاسالی (به معنی گرگ سر) در قرن 5 میلادی و بواسطه کشف این چشمه های معدنی در زمان شکار علاقمند شد شهر جدیدی در اینجا بنا نهاد که بواسطه گرم بودن آب چشمه ها بر این شهر نام تبیلیسی به معنای جای گرم نهاده شد.

همین الان

تور خودتو بساز